Amióta az eszemet tudom, vonzott a sütés, és mikor saját háztartást kezdtem vezetni, első dolgom volt, hogy megszerezzem Nigella Lawson „Hogyan váljunk házi istennőkké” című szakácskönyvét, mely nem más, mint édességek, torták, sütemények, kekszek kiapadhatatlan tárháza. Ekkor indult a nagy szerelem Nigella szakácskönyvei és persze tévésorozatai iránt (melyeket először a Spektrum, majd később a TV Paprika vetített, egészen a mai napig).
Talán legkedvesebb Nigella szakácskönyvem a „Nigella Christmas”, mely ha jól tudom, nem is jelent meg magyar nyelven. Ez a könyv egészen nagy formátumú, fantasztikusan hangulatos karácsonyi díszleteket és képeket tartalmaz, no meg finomabbnál finomabb ünnepi fogásokat. A receptek mellett Nigella bőbeszédűen mesél a saját családja ünnepi hagyományairól, és oldalain keresztül betekintést nyerhetünk az angol karácsonyi tradíciókba is.
Azt hiszem a növényi étrendre való áttérésem legfájóbb pontja, hogy nem főzök többé Nigella könyveiből. Hiszen ő nem arról híres, hogy fukarkodna az állati zsírokkal, húsokkal vagy épp a finomított cukorral… (Másik fájó pont pedig a macaronok mellőzése, de az már egy másik történet 😉 )
Karácsonyi könyvének egyik gyöngyszeme a vörös áfonyás-fehér csokis keksz, melyet éveken keresztül késztettem ajándékba karácsony alkalmából. (Receptjét a blogra is feltettem, itt találod, amennyiben érdekel – de hidd el, ezzel jobban jársz!)
Idén úgy döntöttem, leporolom a könyvet (ezt csak képletesen értem, ugyanis ez az egyetlen nem-vegán szakácsköny, melyet még mindig a konyhai vitrinben őrzök a vegán repertoárommal együtt 🙂 ). Na, nem azért, hogy baconbe csavart csirkecombot vagy tejszínhabos csokikrémet készítsek, de nem ám!
Úgy döntöttem, megpróbálom a lehetetlent: vegánosítom Nigella receptjeit – már amelyiknek van értelme. Nagy meglepetésemre számos olyan ételt találtam, melynél abszolút kivitelezhető a tervem. 🙂
Lássuk most a medvét, azaz a kekszet: a vörös áfonyás-fehér csokis kekszből némi módosítással bombasztikus vegán vörös áfonyás-étcsokis kekszet kreáltam, amit meg KELL osztanom Veled is!
Ideális egy jó csésze tea, kávé vagy kakaó mellé, de tökéletes ajándékba is. Tulajdonképpen mindenhogyan tökéletes, az ember alig akarja abbahagyni a ropogtatását.
Ezúttal azért ez az élmény némi áldozatba került az egészség oltárán (lásd a hozzávalók listáját), de karácsony van… ilyenkor én is teszek kivételeket. 😀 (Megjegyzem, még így is sokkal egészségesebb lett, mint az eredeti verzió!)
Hozzávalók (kb. 25 db kekszhez):
- 150 g fehér tönkölyliszt
- 1/2 tk sütőpor (én foszfátmenteset használok)
- 1/2 tk só
- 80 g zabpehely
- 100 g margarin (lehetőség szerint bio – helyettesíthető kókuszolajjal is, de ez esetben nehezebb dolgozni a tésztával, az íze enyhén kókuszos lesz, illetve nem pontosan olyan az állaga a keksznek, mint a margarin esetén)
- 100 g barna nádcukor
- 1 lenmagtojás (azaz 1 ek lenmagliszt kikeverve 3 ek vízzel)
- 1 tk vaníliakivonat – az egyik kulcstényező – helyettesíthető 1-2 vaníliarúd kikapart belsejével, de a kivonat íze intenzívebb (nem aromára gondolok, ami silány másolat csupán, és ráadásul teljesen mesterséges anyag)
- 75 g szárított vörös áfonya
- 50 g durvára aprított dió (isteni még helyette a kesudió, makadámia dió vagy mandula is!)
- 50 g étcsoki csepp (ha nem találsz vegán étcsoki cseppet, jó a pici darabokra aprított tábla csoki is)
Nagyon könnyű a kekszek elkészítése. Először is egy pici tálkában keverjük össze a lenmaglisztet a vízzel, hagyjuk állni, amíg a margarint kikeverjük a cukorral krémesre egy nagyobb edényben. Ehhez adjuk hozzá a vaníliakivonatot is.
Ezután keverjük össze a száraz hozzávalókat egy másik tálban (lisztet, sót, sütőport, zabpelyhet).
Ha ezzel kész vagyunk, a lenmagtojást adjuk a margarinos keverékhez, majd keverjük össze a száraz hozzávalókkal.
Végül adjuk hozzá az aszalt vörös áfonyát, a csoki cseppeket és a durvára aprított diót.
Melegítsük el a sütőt 180 fokra. Sütőpapírral béleljünk ki egy sütőtepsit. Formázzunk kb. egy púpozott evőkanálnyi mennyiségű tésztából golyókat, és helyezzük a tepsire. Nyomogassuk le a kezünkkel a tetejét, vagy akár használjunk ehhez a művelethez egy villát.
Valószínűleg egy tepsi nem lesz elegendő, vagy két adagban kell berakni a sütiket a sütőbe. Süssük őket 15 percig, amíg szépen el nem kezd aranybarnává válni a kekszek széle.
Hagyjuk őket kicsit hűlni, mert amíg forrók, könnyen szétesnek, úgy keményednek meg, ahogyan csökken a hőmérsékletük.
Próbáld ki Te is ezt a különleges, mégis nagyon egyszerű receptet, s készítsd ajándékba szeretteidnek! ♥
Istenien néz ki, és az elkészítés sem tűnik bonyolultnak. Hol lehet vanília kivonatot kapni? A sütő légkeveréses üzem módban legyen?
Igen, én mindig légkeverésesre teszem!
Vaníliakivonatot vagy különleges, külföldi termékeket is forgalmazó boltokban (lásd pl. Culinaris) lehet kapni (akár online is!), vagy cukrászati szakboltokban. Fontos, hogy nem összetévesztendő a vaníliaaromával, aminek töredéke az ára, viszont az ára is abszolút a minőségét tükrözi sajnos.