Milyen a tökéletes hálószoba? Természetesen az, amiben a legjobban érzed magad, és a legjobban alszol! 🙂
Van azonban egy-két örökérvényű tanács, melyet érdemes figyelembe venned, ha tényleg jól akarsz aludni. Az alábbiakban megpróbáltam tömören és velősen a lényeget összefoglalni, azonban egy-két személyes tapasztalat és sztori megint „becsúszott”.
1. FÉNY
Tegnapi bejegyzésemben már kitértem rá, hogy mennyire fontos szerepe van alvásunkban a fénynek és a sötétségnek. Ennek „fényében” mindenképp gondoskodj megfelelő árnyékolástechnikáról, legyen az függöny, reluxa, redőny, spaletta, stb. Így tetszőleges mértékben tudsz majd besötétíteni a szobában. Persze nem mindegy a szoba tájolása sem, a déli és nyugati tájolásnál előnyösebb az északi vagy a keleti, mivel így nyáron sokkal kevésbé is melegszik fel a helység, de természetesen ezt az adottságot sokszor nem tudjuk befolyásolni.
Ne feledkezzünk meg a fénytechnikáról sem. Praktikus az esti olvasáshoz alkalmas olvasólámpa az éjjeliszekrényen, a hangulatvilágításhoz pedig egy sólámpa vagy energiatakarékos izzós kis lámpa, hogy ne kelljen mindig az erős fényeket használnunk. A gyertyákat, mécseseket is nagyon szeretem, de kis légtérben miután elfújod, szellőztetni kell, vagy esetleg próbáld meg kivinni, mielőtt elfújod.
2. HANGOK
Kutyaugatás, kiabálás, szirénázás, autók dudálása, és a sort még folytathatnám. Sajnos a zajok nem hatnak túl jótékonyan alvásunkra, és nehezünkre esik zajban elaludni. Az a legjobb, ha a hálószobád nem az utcára néz, de persze ez sok esetben sajnos nem opció.
Nem kell elkeseredni, erre is van megoldás. Ilyen például lefekvés előtt a halk, relaxációs zene bekapcsolása, mely elnyomja a kinti zajokat, vagy hallgasd a természet hangjait (madárcsicsergés, patakcsobogás, tenger morajlása, stb.) illetve van, aki a fehér zajra esküszik. Bababoltokban lehet kapni kifejezetten ilyen hangok előállítására alkalmas készüléket, de bármelyik elektronikai boltban vásárolhatsz nagyon jó áron relaxációs zenéket tartalmazó CD-t is.
Végső mentsvárként pedig érdemes beruházni egy pár jó minőségű füldugóba, mindig legyen ott az éjjeliszekrényed fiókjában 😉
Tegyük hozzá, hogy nekem is van füldugóm, de eddig csak akkor volt rá szükségem, mikor végső elkeseredésünkben éjszakai alvástréningbe kezdtünk egyik kisfiunkkal. Na, akkor bedugtam a fülem, de semmit (!) nem használt. Vagy nagyon rosszat vettem, vagy Kismanó üvöltött annyira hangosan – azt nem tudom – de mindenesetre a füldugó azóta ott figyel az utazó neszesszeremben, arra várva, hogy majd egyszer utazás során lesz rá szükségem. 🙂
Még egy érdekes füldugós sztori, aztán ígérem, továbblépek! Egyszer hosszú tengerentúli repülőúton már nagyon fáradt voltam, de csak nem jött a szememre az álom. A mögöttünk levő sorban alvó idősebb úriember olyan szinten horkolt, hogy szerintem a székem támlája is beleremegett. Szerencsére nálam volt a füldugó, gondoltam itt az idő, MOST vagy soha! Nagyon lúzer lehetek, de olyan volt, mint halottnak a csók. Végül nem aludtam egy szemhunyásnyit sem, és közben végig azon fantáziáltam, milyen lenne hátrahajolni, és befogni a pasi orrát… Ez most nevetségesen hangzik, de akkor bizony eléggé el voltam keseredve. Még az is megfordult a fejemben, hogy „beárulom” egy légiutas kísérőnél, de mégis mi lett volna az eredménye? Felébresztik, és megfenyítik? Inkább annyiban hagytam a dolgot, legalább a bácsi pihenten ébredt az út végén… 😉
Szóval, ha valakinek van jól bevált füldugó márkája, akkor szóljon! Megjegyzés: a képen látható füldugókhoz hasonlót viselt Audrey Hepburn az Álom luxuskivitelben c. filmben. Hogy tetszik? Én biztosan megőrülnék a fülemet csiklandozó rojtoktól…
3. FRISS LEVEGŐ
Egyszerű, de nagyszerű tanács, hogy lefekvés előtt jól szellőztessük át a hálót, mert a jó alváshoz minőségi, oxigénben dús levegőre van szükségünk. Persze tavasztól őszig lehet nyitott ablaknál aludni, de sajnos ez sokszor nagyobb hangzavarral is jár…
4. HŐMÉRSÉKLET
Köztudott, hogy hűvös szobában sokkal könnyebben tudunk elaludni, és kellemesebb is a pihenés, mint egy túlfűtöttben. Az ideális hőmérséklet 18 és 21 fok között ingadozik, de azt hiszem a megfelelő hőmérséklet egyénenként változó. A legtöbb szakkönyv 18-19 fokot említ; na, én nem érzem jól magam ilyen hidegben! Amikor 20 fok alá megy a hőmérséklet, reggelre már fáj a torkom. Persze minden megszokás kérdése, aki máshogy nő föl (gondolok a 10-15 fokban már rövidnadrágban flangáló angolokra például), vagy akinek sajnos nincs rá módja, hogy éjjel 20 fokra fűtse a lakást, az nyilván máshogy van ezzel…
5. KÉNYELMES ÁGY
Ami megfelelő méretű ágyat, és megfelelő puhaságú/keménységű matracot takar. Itt el lehetne kezdeni arról vitatkozni, hogy melyik típusú, vagy milyen állagú matrac a legjobb, de ezt inkább döntse el mindenki maga. Én például szeretem, ha jó kemény, na! 😉 Rémálmom a puha, süppedős matrac, amin hason fekve homorítva fekszik az ember, és reggel úgy érzi magát, mintha átment volna rajta egy úthenger. Akkor inkább a padló!
6. KÉNYELMES PÁRNA
Itt viszont lehet nyugodtan kísérletezni, egy párna nem olyan nagy befektetés. Nekem nagyon tetszik, hogy attól függően, hogy háton, hason vagy oldalt alszol, az IKEA minden igényre kifejlesztett egy (vagy több) párnát. Én nagyon elégedett vagyok velük! Mások a memória szivacsos verzióra esküsznek, és ha lehet, akkor még utazáskor is megszállottként viszik magukkal a párnájukat.
A párna olyan központi kérdés, hogy hallottam olyan szállodáról, ahol minden szobában menüből lehet választani, hogy milyen párnán akarja az ember álomra hajtani a fejét. Na, ez nekem is nagyon bejött volna egy-két alkalommal, mikor egy szálláson kaptam azokból az óriási párnákból, amikkel hason vagy oldalt aludni teljes képtelenség. Vagy másnap rögtön mehetsz is a csontkovácshoz, hogy a helyére csavarja a fejedet…
7. TOVÁBBI KOMFORT-TÉNYEZŐK
Ha ez még mind nem lenne elég, jó ha tudod, hogy egy szoba színei is befolyásolhatják hangulatodat, érzéseidet. Persze mindenki olyan színeket válogat össze a szobája berendezésekor, amiket szeret, de például a kék és a zöld árnyalatai extra nyugalmat árasztanak. A pasztellszínek is hozzájárulnak a nyugodt hangulathoz. Az élénk színek, mint a piros, a narancs, vagy a pink, pedig élénkítő hatással lehetnek a hangulatunkra, így viszont kevésbé problémás a reggeli ébredés! 😉
Szerintem az sem mindegy, hogy milyen anyagokat használsz a hálóban. Valaki esküszik a parkettára, én meg nagyon szeretem, ha mezítláb puha szőnyegen mászkálhatok, miután felkeltem. Persze a padlószőnyeget nehezebb tisztán és pormentesen tartani, de az biztos, hogy extra komfortot ad. Én a 100% pamut ágyneműkön kívül mást el sem tudnék képzelni, valaki vsizont szereti a szatén, a selyem érintését. Brrrr, na, nekem rémálmaimban ne jöjjön elő!
Jó, ha lehetőség szerint nem túlzsúfolt a hálószoba, a levegősség, a letisztultság jó érzést kelt. A minél kevesebb elektronikus berendezés sem utolsó szempont, az elektroszmog csökkentése miatt.
Na, és az illatok! Miután kiszellőztettünk, használhatunk jó minőségű illóolajokat: ha kicsi a légtér, elég az aromalámpába 2-3 csepp levendulaolaj, melynek közismerten nyugtató, altató hatása van… Téli betegségek esetén szoktam a hálóban mást is párologtatni, már ebben és ebben a bejegyzésemben írtam aromaterápiás praktikákkal kapcsolatban.
Van még valami, amit kifelejtettem a tökéletes hálószobával kapcsolatban? Nektek a fönti képek közül melyik áll legközelebb a szívetekhez?
Fotók forrásai sorrendben: http://www.bhg.com, Hannah West via Pinterest, http://www.obstacol.com, http://www.bhg.com
Nálunk az extra levegő nagyon fontos (így végül mostanában átköltöztünk a nappaliba, mert az nagyobb), és szinte folyton nyitva van az ablak is! 😉
Illetve ha pl. sokat voltál levegőn aznap, főleg ha még dolgoztál vagy kertészkedtél is, az is nagyban tud segíteni a jó alvásban!
Vagy egy pohár jó vörösbor lefekvés előtt… 😉
Füldugó 🙂 : DM-ben lehet kapni 10 db-os kiszerelésben, Orthopax vagy valami hasonló a neve, kis átlátszós kék műanyag dobozkában. Használat előtt érdemes egy kicsit a kezedben melegíteni, akkor egészen felpuhul. Nálam, a nagyon horkolós párom mellett bevált! 😉 Én nem nagyon tudok nélküle aludni… :S
Igen, a kinti testmozgás nagyon fontos, megelőztél, mert ezt ma akartam említeni! 😉
A vörösbort rengetegen ajánlották már, szinte mindenkinél beválik, csak nálam nem, mert már egy jó ideje (szülések óta) inkább rosszul vagyok a bortól, mint jól. Érdekes! Pedig nagyon szeretem, de mostanság kb. fél decinél többet nem merek meginni belőle.
Köszi a füldugó tippet! Szerintem beszerzek belőle, biztos, ami biztos! Horkolás mellett én sem tudok aludni, nehezen tudok „elvonatkoztatni”. 😉
Szép, alvásban gazdag hétvégét! 🙂