Igaz, hogy múlt héten az egekbe dicsértem a Pumpkin Spice Latte-t, ma viszont azt kell, hogy mondjam, jobban jársz, ha a reggelt egy csésze zöld teával kezded. 😉
A zöld tea jótékony hatásairól már biztosan rengeteget hallottál. De vajon arról is tudsz, hogy jó hatással van a boldogságodra?
A zöld tea gazdag polifenolokban, melyek erőteljes antioxidáns hatással bírnak. Ezáltal segíthetnek a daganatos és a szívérrendszeri betegségek megelőzésében, illetve gyulladáscsökkentő és immunerősítő hatással bírnak.
Nemrég olyan tanulmányokra is fény derült, melyek azt támasztották alá, hogy a polifenolok segíthetnek a jókedv fenntartásában, és védhetnek a Parkinson-kór, illetve az agy egyéb megbetegedései ellen.
A San Francisco-i Egyetemen végzett tanulmányok szerint a zöld teában található polifenolok pontosan ott képesek a dopamin szintjét növelni, ahol arra szükség van.
A dopamin olyan az agyban és mellékvesében termelődő vegyület, mely az idegrendszerben fontos ingerületátvivő szerepet tölt be. A dopamint többnyire az agy örömközpontjával hozzák kapcsolatba, ahol is élvezetet, örömet stimulál, hogy motiválja a személyt bizonyos cselekedetek végrehajtására, hogy így még több dopaminhoz jusson.
A dopaminnak fontos szerepe van az akaratlagos és a spontán mozgások szerveződésének szabályozásában is. Ezzel összefüggésbe hozható a Parkinson-kór kialakulása, melynek tünetei között szerepel az önindította mozgás nehézsége. Kutatók egereken végezték a kísérletet, és azok az állatok, melyek előzőleg polifenolokat kaptak, védettebbnek bizonyultak a Parkinson-kórral szemben.
További, állatokon végzett kísérletek kimutatták, hogy a zöld teában található polifenolok segítenek az agy és a teljes szervezet folyamatos glükóz ellátottságában is. Éppen ezért a polifenolok jótékony hatással bírhatnak a cukorbetegség elleni harcban is.
Mivel a fekete tea hosszabb feldolgozási folyamaton megy keresztül, mint a zöld vagy a fehér tea, ezért alacsonyabb a polifenol tartalma.
A teában található polifenolok magas hőmérsékleten aktiválódnak, ezért frissen készített teát igyál, ne az üveges változatot (arról nem beszélve, hogy az tele van egyéb, nem kívánatos adalékanyaggal, mint pl. cukor, tartósítószer, mesterséges vagy természetazonos ízesítő, stb.).
Rengeteg kutatást végeznek a világ minden táján a tea antioxidáns hatásával kapcsolatban, mégis nagyon nehéz egyértelmű következtetéseket levonni. A legtöbb betegséggel kapcsolatos tesztet sejt szinten (in vitro), vagy esetleg állatokon végzik. Ez még nyilván nem jelenti azt, hogy pontosan ugyanarra a hatásra számíthatunk az emberek esetében.
Sok olyan kísérlet is folyamatban van, mely az emberek teafogyasztási szokásai és egészsége között keres összefüggéseket. Például egy 40 ezer ember bevonásával készült japán kutatás szerint azok az emberek, akik rendszeresen fogyasztottak zöld teát (napi minimum 3 csészét), kisebb valószínűséggel betegedtek meg szívérrendszeri megbetegedésekben, mint akik alig fogyasztottak (maximum egy csészényit).
Sajnos azonban messzemenő következtetéseknek még így is híján vagyunk, ugyanis nagyon nehéz kiszűrni az életmódbeli és társadalmi különbségeket a teát fogyasztó és nem fogyasztó csoportok között.
5 érv azonban mindenképp a teázás mellett szól – szerintem: 🙂
1. Az biztos, hogy a zöld tea polifenol tartalma magas, és a polifenolok antioxidáns hatása is bizonyított. Káros hatásról viszont nem szól a fáma. Úgyhogy ártani biztosan nem árthat.
(Fogyasztani viszont – mint mindent, mértékletességgel ajánlott! A szakirodalom szerint az sem jó, ha napi 10 csészénél többet iszunk meg belőle, mert a polifenolok felhalmozódhatnak a szervezetben. Azért ez a veszély engem nem fenyeget… 😉 )
2. Egyszerűen mert a zöld tea finom – főként az ízesített verziók, akár önmagában, akár egy kis mézzel édesítve. Örökzöld kedvencem az áfonyás rózsa (áfonyával, kis málnával és rózsabimbókkal ízesített) – ezt kapták anno az esküvőnkön a meghívottak apró vendégajándékként. 🙂 Szezonális kedvencem pedig a téli zöld tea, mandula- és fahéjdarabokkal, pörkölt mogyoróval, narancsvirággal… – karácsonyi ajándéknak sem utolsó (én is annak kaptam)!
3. A teával extra folyadékot viszünk a szervezetbe, ami ugye tudjuk, hogy télen is nagyon fontos.
4. A teázás közelebb hozza az embereket egymáshoz. Ha (főként télen) átjön valaki hozzám, akkor nekem is az az első kérdésem, hogy „Kérsz egy teát?”. Valahogy a konyhában teafőzés közben a társalgás is sokkal oldottabb, természetesebb és meghittebb, mint a nappaliban csak úgy leülés és beszélgetés…
Nekem erről mindig az ázsiai országokban megfigyelhető roppant kifinomult tea szertartások jutnak eszembe, illetve az angoloknál évszázadokra visszamenő teázási hagyományok (mely nyilván a gyarmatokra visszavezethető).
5. Plusz egy bónusz: a zöld tea a rossz lehelet ellen is hatékony segítséget nyújt, illetve polifenol hatásának köszönhetően a fogak romlását is megelőzheti.
Most pedig sietek, és készítek magamnak egy nagy bögrével… 🙂
Te sok zöld teát iszol? Melyik a kedvenc zöld teád?
Bejegyzéshez felhasznált források: lef.org, psychologytoday.com, wikipedia.org, hazipatika.com
Fotók forrásai sorrendben: mrwallpaper.com, hqwallbase.com, Hellyo Luce via weheartit
🙂 Hát ez jó! Pont most ittam meg egy bögre zöld teát. A kedvencemet ráadásul: Teekanne – Zen chai. Jó teázást neked is!
Azt még nem próbáltam, de biztosan jó, a Teekanne teák finomak. 🙂 Egészségedre!
Sziasztok! Kíváncsi lennék ti hogy készítitek a zöld teákat? Most kezdek belekóstolni a kimért teák készítésébe , tudnátok ajánlani pár praktikát a főzéshez?
Szia Áron! Valóban a szálas teák sokkal jobb minőségűek, mint a filteresek. Fontos, hogy légmentesen záródó dobozban tartsd a teafüvet, így hosszabban megőrzi aromáját. Úgy tudom, hogy a zöld teát nem ajánlatos forrásban lévő vízzel leönteni, hanem kb. 80 fokos víz az ideális. Az áztatási idő függ a fajtától, de általában 2-3 perc. Én max 1 percig szoktam, mert engem zavar a kesernyés, erős íz, ami gyakran előjön 3 perces áztatást követően. Olvastam , hogy nem jó a fém teaszűrő (pedig nekem ilyen van), mert a tea hatóanyagait befolyásolja. Jobb a textil vagy porcelán.
Én is most ismerkedek a teafüvekkel, nemrég az egyik kedves ismerősömtől kaptam kóstolót, nagyon finom zöld tea, bogyós gyümölcsökkel ízesítve, ez jelenleg a Calypso fantázianevet viseli. (www.oxalis.hu – itt lehet utánanézni 🙂 ) A többit is szeretném majd kipróbálni a rooibos teákat különösen szeretem.
70-80 fokos vízzel készítem, de jó praktika, – amennyiben nincs otthon hőmérő – ha felforralod a vizet, és hideget öntesz hozzá. Egyszerre nagyjából 1 liter teát szoktam főzni, mert valóban frissen főzve a legfinomabb, de az általában el is fogy.
Viszont akkor esik igazán jól, ha nyugodtan el tudom otthon készíteni. A jó tea olyan, mint a jó szex, időt kell szánni rá, én már-már szertartásos jelleggel készítem, kapkodva nem az igazi. 🙂
Én is azt szoktam csinálni, hogy hozzáöntök némi hideg vizet! És egyszerre kb. egy litert készítek el. 🙂